Szkoła Rodzenia w ARION SzpitaleSzkoła Rodzenia w ARION Szpitale

Ciąża, poród i to, co po porodzie to zarówno piękny czas oczekiwania ale i czas obaw, i lęku. To często trudny okres w życiu kobiety i mężczyzny. W zrozumieniu naturalnych doświadczeń Rodziców oczekujących narodzin dziecka pomogą Wam spotkania w naszej Szkole!

Celem zajęć w szkole rodzenia jest poinformowanie przyszłych rodziców o wszystkich aspektach ciąży. Położne prowadzące zajęcia chcą, żeby zniknęły wasze obawy dotyczące porodu. Spotkania te są wspaniałą okazją do zadawania nurtujących pytań, wyrażania swoich obaw i dzielenia się nimi z innymi przyszłymi rodzicami. Zajęcia są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Dzięki tej pierwszej, która ma formę wykładów, dowiecie się: jak rozwija się dziecko, jak przebiega poród oraz czym jest połóg. Przydatne okażą się na pewno wiadomości z zakresu ćwiczeń dla ciężarnych i pielęgnacji ich ciała przez okres dziewięciu miesięcy. Podaje się również informacje dotyczące opieki nad noworodkiem (np. nauka kąpieli, przewijania, pielęgnacji ciała niemowlaka) czy karmienia piersią. Ponadto, poruszaną tematyką może być kobiece ciało, ciąża i towarzyszące jej przemiany, a także informacje dotyczące czasu po porodzie. Nie pomija się dyskusji na temat zabiegów, które mogą okazać się niezbędne w czasie narodzin dziecka (m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe, nacięcie krocza, poród kleszczowy, cesarskie cięcie). Po części typowo teoretycznej przychodzi czas na zajęcia praktyczne, które są w pewnym stopniu kontynuacją tego, czego dowiedzieliście się wcześniej. Ćwiczenia, których się nauczycie, pozwolą na łatwiejszy poród: mniej bolesny, a bardziej świadomy. Przyszłe mamy nauczą się technik oddychania, ćwiczeń rozluźniających, niezwykle skutecznych podczas porodu. Niezbędna okaże się na pewno gimnastyka krocza i nauka parcia. Wskazane przez położne techniki spowodują, że poród przebiegnie spokojniej i szybciej.

Najważniejsze jest to, że szkoła rodzenia stwarza wspaniałą okazję do zdobycia większej wiedzy, przede wszystkim na temat ciąży i porodu. Nie zawsze przyszli rodzice trafiają na lekarza prowadzącego, który jest w stanie zaspokoić ich ciekawość i rozwiać wszelkie wątpliwości. Zwykle wiele zadanych pytań pozostaje bez odpowiedzi. Uczestnictwo w zajęciach jest bardzo ważne, gdyż panuje na nich klimat, który sprzyja luźnym rozmowom, nie krępuje i pozwala na poruszanie nawet najbardziej wstydliwych tematów. Poza tym spotkania w grupie mogą podnosić na duchu. Inne kobiety uczestniczące w zajęciach są w podobnej sytuacji, zatem w pełni rozumieją to, co dzieje się w twoim życiu. Dodatkowo, szkoła rodzenia jest doskonałym miejscem na poznanie nowych ludzi. Z niektórymi z nich znajomość może się przedłużyć.

Przyszły tata także znajdzie coś dla siebie. Ćwiczenia pozwolą mu na obeznanie się z tematem ciąży, porodu i macierzyństwa. Praktyczne ćwiczenia (wykonywane zwykle na lalkach) pokażą mu namiastkę tego, z czym spotka się tuż po narodzeniu maluszka. Temat opieki i pielęgnacji dziecka nie będzie już dla niego całkowicie obcy. Poza tym tatusiowie, którzy razem z partnerkami uczęszczają do szkoły rodzenia, przyczyniają się w ten sposób do pogłębiania więzi w związku. W końcu wspólnie będziecie musieli poradzić sobie z tą, jakże ważną w waszym życiu, nową sytuacją.

Szkoła Rodzenia ARION-ek powstała, aby spełnić oczekiwania przyszłych rodziców. To miejsce, gdzie będziecie mogli dowiedzieć się wszystkiego o ciąży, porodzie, połogu, karmieniu piersią i pielęgnacji noworodka.

Pomożemy Wam uwierzyć we własne siły!

Wszystkich chętnych zapraszamy do naszych Szkół Rodzenia w Biłgoraju oraz Gostyninie.